1. KLASSI ASTUJALE
SÕPRUSKOOL
LEADER ÜHISPROJEKT TORMA JA VOORE KOOLIS

KANNA HELKURIT!

TEE ENNAST NÄHTAVAKS! KANNA HELKURIT!

Vaata www.mnt.ee/helkur/, saad rohkem teada!

xxxxxxxxxxxxx

Kätte on jõudnud aasta kõige pimedam aeg ja paraku toob see aeg iga-aastaselt kaasa sagenenud liiklusõnnetused valgustamata jalakäijatega.

Iga autojuht teab, kui ootamatult ilmub vaatevälja teel kõndiv tume ja valgustamata kogu. Sekundimurdosa, mis jääb autojuhil aega sellele reageerimiseks, ei pruugi aga alati olla piisav.

Sestap panen kõigile jalakäijatele südamele ja rõhutan– see, et teie lähenevat autot juba kaugelt tulede järgi näete, ei tähenda, et autojuht ka teid näeb. Siinkohal aitab ainult üks asi – enda valgustamine helkuriga või muul moel nähtavaks tegemine näiteks helkurvesti või mõne muu valgusallikaga.

Helkur on küll väike ja kerge, kuid võib päästa elu. Helkiv elupäästja peaks rippuma riiete küljes umbes põlve kõrgusel keha sõiduteepoolsel küljel, sellisel juhul ei jää helkur riiete varju. Turvalisem on kanda mitut helkurit korraga, ühte paremal ja teist vasakul küljel. Kõige parem lahendus on aga riietele püsivalt kinnitatud helkurriba või materjal, mis välistab selle unustamise või kaotsimineku.

Lisaks sellele, et helkuri on odavaim elukindlustus, on selle kandmine pimedal ajal liiklusseaduse järgi suisa kohustuslik ja selle täitmist kontrollib politsei.

Vahelduvate ilmastikuolude tõttu tuletan samas ka autojuhtidele meelde, et teed võivad olla paiguti vihma, lume ja jäite tõttu libedad. Õnnetuste ärahoidmiseks on aga mõned lihtsad võtted nagu näiteks mõistlik kiirusevalik, pikivahe hoidmine ning loomulikult talverehvide kasutamine.

Pime aeg kestab veel pikalt ning ühes pidevalt muutuvate ilmastikuoludega suureneb tavaliselt ka oht liiklusõnnetusteks, kus jalakäija jääb autojuhile märkamatuks. Seepärast on praegu viimane aeg kontrollida üle, kas taskupõhjas on see helkiv abimees olemas ning lasta need liiklusesse minnes autojuhtidele helkima.

Andrus Väits
piirkonnapolitseinik